Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Австралија опен со победа против Прижмиќ

Ѓоковиќ-ја-започна-одбраната-на-титулата-на-Австралија-опен-со.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Австралија опен, откако денеска во Мелбурн во првото коло го совлада Хрватот Дино Прижмиќ со 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, 6:4.

Натпреварот траеше четири часа и една минута. Ова беше најдолгиот меч на Новак Ѓоковиќ во првите кола на Грен слем турнирите. Ѓоковиќ стартуваше со освојување на првиот Грен слем турнир во сезоната против младиот хрватски тенисер, кој моментално е на 178. место на АТП листата. Српската тенисерка до триумфот стигна по четири сета.

Во второто коло на Австралија опен, Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот меѓу австралиските тенисери Алексеј Попирин и Марк Полманс.

Ѓоковиќ направи брејк веднаш на стартот од првиот сет, а потоа стигна до 2:0 на свој сервис. Потоа се играше натпревар по натпревар, а по петтиот натпревар и водството на Ѓоковиќ од 3:2, Прижмиќ побара лекарски тајм-аут. Најдобриот светски тенисер тогаш освои три последователни гема и го доби првиот сет со резултат 6:2.

Прижмиќ го доби првиот гем во вториот сет, а Ѓоковиќ возврати за 1:1. Хрватскиот тенисер поведе со 2:1, а потоа го однесе гемот на сервис на Ѓоковиќ. Српскиот тенисер возврати со риб-брејк, а потоа на свој сервис израмни на 3:3. Потоа се играше натпревар по натпревар, а Прижмиќ го доби вториот сет во тај-брејк со резултат 7:5.

Ѓоковиќ водеше со 2:0 во третиот сет, но младиот хрватски тенисер направи брејк во третиот гем и намали на 2:1 на Србинот. Следеше нов брејк на српскиот тенисер за 2:2. Голема тепачка беше забележана во следниот гем, кој траеше 16 минути, а беше на Прижмиќ и тоа на сервис на најдобриот тенисер во светот.

Ѓоковиќ возврати со рибрејк, а потоа на свој сервис стигна до водство од 4:3. Српскиот тенисер потоа направи нов брејк, а потоа со сигурен сервис стигна до 6:3 и 2:1 во
множества.

Ѓоковиќ во четвртиот сет поведе со 4:0, а Прижмиќ намали на 4:1. Хрватскиот тенисер направи брејк во следниот гем и намали на 4:2 на Ѓоковиќ. Прижмиќ потоа освои уште еден гем на свој сервис и ја намали предноста на најдобриот светски тенисер на 4:3. Ѓоковиќ имаше четири меч топки при водство од 5:3, но Прижмиќ намали на 5:4. Српската тенисерка ја искористи седмата меч топка за 6:4 и победа на стартот од турнирот во Мелбурн.

Навивачите на трибините со овации на двајцата тенисери на крајот од мечот.

Ѓоковиќ ја брани титулата на Австралија опен, откако минатата година во финалето го совлада Гркот Стефанос Циципас со 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5).

Српскиот тенисер во Мелбурн ќе се обиде да дојде до својата 11. титула на Австралија опен и 25. Грен слем трофеј во кариерата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK