Феенорд по пауза од шест години стана шампион на Холандија

feenord fudbal
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 Екипата на Феенорд на две кола пред крајот на првенството стана шампион на Холандија.

Во натпреварот од 32. коло Феенорд денес го победи Го Ахед Иглс со резултат 3:0. На две кола пред крајот на првенството, тимот предводен од Арне Слот има недостижни осум бодови предност во однос на ПСВ.

Феенорд стана национален шампион по 16-ти пат во историјата. Последен пат тимот го освои шампионатот во сезоната 2016/17.

Од сезоната 2018/19, Ајакс постојано го освојуваше холандското првенство – со исклучок на сезоната 2019/20, која беше прекината поради пандемијата на коронавирус.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK