(Фото) Запален олимпискиот пламен во античка Олимпија

121.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОлимпискиот пламен беше запален во античка Олимпија и денеска е на пат за Париз, каде за 99 дена ќе започне најголемата смотра на светскиот спорт.

Свечената церемонија се одржа на античкиот стадион пред неколку илјади луѓе. Таму беа и Томас Бах, претседател на Интернационалниот олимписки комитет, како и Тони Естанж, првиот човек на Игрите во француската престолнина.

Пламенот го запали грчката актерка Мари Мина, а честа прв да го понесе факелот ја имаше олимпискиот шампион во веслање од Токио, Стефанос Дускос.

Факелот и го предаде на поранешната француска пливачка Лори Манаду, олимписка шампионка од Атина во 2004 година.

Факелот ќе патува низ Грција 11 дена, а потоа со брод ќе пристигне во Марсеј.

Олимписките игри годинава ќе се одржат од 26 јули до 11 август во Париз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK