–>

(Фото) Трагедија на автопат: Загина младиот фудбалер Марко Варга

Фото-Трагедија-на-автопат-Загина-младиот-фудбалер-Марко-Варга.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарскиот фудбалер Марко Варга (26) загина во сообраќајна несреќа што се случи во Австрија.

Веста за смртта на фудбалерот кој настапуваше за АСКО Линц ја пренесоа локалните медиуми.

Несреќата се случила во саботата навечер, еден ден откако го одиграл последниот натпревар за својот клуб во кој бил и стрелец. Се се случило на автопатот А1 Запад кога возачот на комбе со полна брзина налетал на неговиот автомобил. Брзата помош успеала да го оживее, но подоцна во болница им подлегнал на повредите.

Спортскиот директор на неговиот клуб Курт Баумгартнер беше во шок.

– Не знам што да кажам, ситуацијата е многу тешка за сите нас. Сè уште не можеме да веруваме – изјави Баумгартнер.

Варга беше многу талентиран во помладите селекции каде меѓу другите настапуваше за Хонвед, Академија Пушкаш и Видеотон. Играше и за помладите селекции на Унгарија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK