–>

Фјури: Ако сакате да истепате некого побарајте го Џошуа

Фјури-Ако-сакате-да-истепате-некого-побарајте-го-Џошуа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Тајсон Фјури (35), шампион во тешка категорија на ВБЦ, ќе се бори со поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија, Френсис Нгану (37) на крајот на октомври во боксерска борба со кросовер. Ова може да биде најпрофитабилниот настан во боречките вештини во историјата.

Фјури во интервју за ИФЛ ТВ изјави дека не сака да се бори со Ентони Џошуа (33), иако британските фанови би сакале да ја видат таа борба, бидејќи и двајцата се Британци.

Да потсетиме, сопственик на појасите на ВБА, ВБО и ИБФ е Украинецот Олександр Усик, кој пред две години го победи Џошуа и со тоа му ги одзеде титулите.

Во меѓувреме, промотерите се обидоа да договорат меч меѓу Фјури и Џошуа, но Фјури не ни размислува за тоа. Покрај тоа, во интервјуто тој го навреди својот сонародник.

„Џошуа не постои за мене. Тој може да чисти теретани, да чисти подови и слични работи. Луѓето го тепаат. Ако си пристоен борец и сакаш да победиш некого, јави му се, лесно ќе го победиш.”, изјави Фјури за ИФЛ ТВ, а на прашањето дали би се борел со Џошуа одговорил: „Не, никогаш“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK