Фемке Бол (повторно) го урна светскиот рекорд на 400 метри

12070358.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФемке Бол ја продолжува својата игра со светскиот рекорд на 400 метри во сала.

Холанѓанката го освои златото на Светското првенство во Глазгов време 49,17 секунди.

Пред само две недели Бол на холандскиот шампионат истрча време од 49.24.

Втора беше нејзината сонародничка Лика Клавер со 50,16, додека бронзата и припадна на Американката Холмс со 50,24.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK