ЦИЕС: Белингем пред Халанд, Англичанецот има најголема вредност на фудбалскито пазар

r1285815_1296x729_16-9.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМеѓународен центар за спортски студии (ЦИЕС), фудбалска опсерваторија со седиште во Нојшател, Швајцарија ја објави листата на 100-те највредни фудбалери во светот.

Листата ја предводи играчот од средниот ред на англиската репрезентација и Реал Мадрид, Според ЦИЕС, вредноста на Џуд Белингем на фудбалскиот пазар изнесува 280 милиони евра.

На второ место е напаѓачот на Манчестер сити, Норвежанецот Ерлинг Халанд чија пазарна вредност е 255 милиони евра, а трет е напаѓачот на Реал Винисиус Жуниор (240 милиони евра).

Во Топ пет на листата има тројца играчи на Реал и двајца на Манчестер сити. Петмина во Топ 10 настапуваат во Премиер лигата, четворица во Шпанија, еден во Бундес лигата.

Топ 10 највредни играчи според ЦИЕС:

1. Џуд Белингем (Англија / Реал Мадрид), 280 милиони евра
2. Ерлинг Халанд (Норвашка / Манчестер сити), 255
3. Винисиус Жуниор (Бразил / Реал Мадрид), 240
4. Родриго Гоес (Бразил / Реал Мадрид), 220
5. Фил Фоден (Англија / Манчестер Сити), 203
6. Букајо Сака (Англија / Арсенал), 195
7. Хулијан Алварез (Аргентина / Манчестер сити), 168
8. Ламине Јамал (Шпанија / Барселона), 140
9. Мартин Одегард (Норвашка / Арсенал), 135
10. Флоријан Вирц (Германија / Баер Леверкузен), 133

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK