Челзи со два гола во судиското надополнување до полуфиналето на ФА Купот

Screenshot-2024-03-17-170402.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерите на Челзи се третите учесници во полуфиналето на англискиот ФА Куп оваа сезона.

„Сините“ го победија Лестер со 4:2 на „Стемфорд Бриџ“.

Имаа големо водство по првото полувреме од 2:0, иако Рахим Стерлинг промаши пенал во 26. минута.

Головите за Челзи ги постигнаа Марк Кукуреља во 13. минута и Кол Палмер во 45. минута.

Сепак, „лисиците“ успеаја да се вратат со два гола во простор од 10 минути.

Најпрвин Аксел Дисаси со автогол ја преполови негативата на Лестер, а во 62. Стефи Мавидиди ги зголеми на 2:2 и „ладен туш“ во Лондон.

Сепак, од 73. минута гостите останаа со играч помалку поради исклучувањето на Дојл, а тоа му ја олесни работата на Челзи.

Нумеричката предност чинеше во судиското надополнување, кога Керни Чуквуемека во 92-та и Нони Мадуеке во 98-та му донесоа додавање на тимот на Маурисио Покетино.

Ковентри и Манчестер Сити веќе се пласираа меѓу најдобрите четири, а последен полуфиналист ќе биде големото дерби помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул од 16 часот и 30 минути.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK