–>

Челси го потврдија трансферот на српскиот голман Петровиќ

Djordje_Petrovic_Chelsea_2023-24.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Ѓорѓе Петровиќ го комплетираше трансферот на српскиот голман на Њу Ингланд револушн, Ѓорѓе Петровиќ, плаќајќи 14 милиони фунти за голманот кој треба да му биде ривал на Роберт Санчез во првиот тим на Маурисио Почетино.

23-годишниот Петровиќ го привлече вниманието на повеќе европски клубови откако беше номиниран за најдобар голман во МЛС лигата во 2022 година. Тој потпишува седумгодишен договор со „сините“ со опција за ушет една сезона.

„Се сретнав со тренерите во хотелот пред мечот со Лутон и сега чекам да направам голем чекор во мојата кариера. Едвај чекам да заиграм на ‘Стемфорд Бриџ’“, вели Петровиќ.

Тој ја почнал кариерата во Рудар од Костолац, по што играше во Пресинг Пожаревац, пред во 2014 година да заигра за Чукарички, од каде минатиот април замина во САД.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK