Брисел одби да го организира натпреварот Белгија-Израел

a15f97b6-b8ad-4b76-8762-492ccccbed2a.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОрганизацијата на фудбалскиот натпревар од Лигата на нации на УЕФА меѓу Белгија и Израел во Брисел е невозможна, објави во средата градската управа на белгиската престолнина.

„Градот Брисел смета дека е невозможно да се организира натпревар меѓу Белгија и Израел на стадионот „Крал Бодуен“, се вели во соопштението.

„По внимателна и длабинска анализа, денеска мораме да заклучиме дека најавата за ваков натпревар во нашиот главен град во овие особено тешки времиња несомнено ќе доведе до големи демонстрации и контрадемонстрации, загрозувајќи ја безбедноста на гледачите, играчите, жителите. на Брисел и нашите полициски сили“.

Натпреварот од Лигата на нации на УЕФА е закажан за 6 септември.

Војната на Израел во Газа предизвика глобални демонстрации, вклучително и во Белгија каде пропалестинските активисти организираа протести и демонстрации на универзитетите, што доведе до делумно или целосно прекинување на врските со израелските институции од некои белгиски универзитети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK