Барцокас е добитник на наградата „Александар Гомељски“ за најдобар тренер на годината

bartzokas_34535435
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 Тренерот на Олимпијакос, Георгиос Барцокас, втора година по ред е прогласен за најдобар во Евролигата.

Барцокас го предводеше својот тим до првото место во регуларниот дел од сезоната со скор од 24 победи и 10 порази. Под негово водство, грчкиот тим стигна до „Фајнл-фор“ по 12-ти пат, победувајќи го Фенербахче Истанбул (3-2) во плејоф серијата, што го направи првиот тренер во историјата на Евролигата кој победил на четири „мајсторки“ во серијата прв до три.

Ова е негова трета награда. Пред ова, кошаркарскиот стручњак го доби во сезоната 2012/13 (победник на Евролигата), како и лани (4. место).

Во гласањето, второто место го освои тренерот на Партизан Жељко Обрадовиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK