Тенисерка од БиХ суспендирана на шест години поради наместени натпревари

Screenshot-2024-07-06-165408.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешната тенисерка од Босна и Херцеговина, Јасмина Тињиќ, е суспендирана од тенисот на шест години бидејќи признала дека местела натпревари, соопшти Меѓународната агенција за тениски интегритет.

Јасмина Тињиќ (33), која во 2013 година беше 236. на ВТА листата, призна дека местела натпревари во 2017 и 2018 година.

Обвиненијата против неа вклучуваа „поправање на исходот од натпреварите, олеснување на обложувањето, примање пари во замена да не го дава најдоброто од себе на натпреварите и не пријавил контакт во врска со корупција“.

За потсетување, таа веќе доби забрана за играње тенис на четири и пол години во Шведска, поради истрагата за наместени натпревари таму.

Нејзината суспензија треба да истече на 17 мај 2028 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK