Алвеш е осуден на четири и пол години затвор, но за три месеци може да биде слободен човек

Алвеш-е-осуден-на-четири-и-пол-години-затвор-но.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДани Алвеш (40), еден од најтрофејните фудбалери во историјата е осуден на четири и пол години затвор за силување. Судот во Барселона пресуди дека на 30 декември 2022 година силувал 23-годишна жена во ВИП делот на ноќен клуб во Барселона. Судењето на поранешниот фудбалер заврши на 7 февруари годинава, а 15 дена подоцна Алвеш ја дозна пресудата.

Обвинителството побара затворска казна од девет до максимум 12 години. Адвокатите на Алвеш го бранеа со фактот дека бил пијан. Сега имаат право да поднесат жалба, што значи дека случајот се уште не е затворен, а фудбалерот останува во затвор.

Кауцијата беше одбиена поради стравувањата дека ќе побегне во Бразил, кој не ги екстрадира своите граѓани осудени на затвор во други земји. Бразилските медиуми по пресудата објавија дека Нејмар, неговиот поранешен соиграч и голем пријател имал клучна улога во намалувањето на казната.

Казната е намалена бидејќи била применета олеснителна околност на штета, со оглед на тоа што на оштетената пред судењето и биле исплатени 150.000 евра. Тие пари ги дал Нејмар.

Но шпанските медиуми откриваат дека ова не е единствената голема помош за Дани Алвеш. Втората е одредба од шпанскиот Кривичен законик. Алвеш е во притвор од 20 јануари 2023 година. Тоа значи дека таму поминал една година, еден месец и пет дена.

Тоа време се смета во издржување на казната на која е осуден. Ова значи дека Алвеш и покрај тоа што пред само три дена беше осуден на четири и пол години затвор за тешко кривично дело, веќе во мај годинава може да биде на слобода.

Имено, според споменатиот закон, по отслужување на една третина од казната, која ќе биде за неполни три месеци, може да побара предвремено ослободување. Ако судот не му го одобри тоа, тој може да добие значително ублажување на казната, односно преку дена да биде слобода, а да преспива во затворот, или пак да мора да поминува осум часа дневно зад решетки.

Во корист на Алвеш оди уште една одредба од Кривичниот закон, која вели Шпанија ги депортира странците осудени на затворска казна помала од пет години, откако одредено време ќе поминат во притвор или затвор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK