12.последовна победа на Одемарт во велеслалом

3920826-79649288-2560-1440.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШвајцарскиот скијач Марко Одермат е победник на велеслаломот кој во рамките на Светскиот куп се одржа во Аспен, SAD.

Одермат кој веќе ги обезбеди Големиот кристален глобус и Малиот кристален глобус во
велеслалом славеше со резултат 2:03.20 минути.

Иако беше трет по првото возење и иако погреши во горниот дел од патеката во второто возење, на крајот стигна до својата 12. последователна победа во велеслалом, деветта оваа сезона.

Второто место го освои неговиот сонародник Лоик Мајер, кој беше побавен за 0,34 секунди, додека на последното скалило на подиумот се искачи Норвежанецот Тимон Хауган, кој заостана зад победникот за 0,58 секунди.

Норвежанецот Александар Стен Олсен, кој беше најбрз по првото возење, направи голема грешка во второто возење и на крајот заврши на 17.мест.

Одермат е убедливо прв во генералниот пласман на Светското првенство со 1.902 бода. Втор е Австриецот Мануел Фелер со 801, а трет Мејар со 743 поени.

Во поредокот за велеслалом лидер е Одермат со 900 бодови, втор е хрватскиот скијач Филип Зубчиќ со 370, а трет Мејар со 368 бодови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK