–>

Пожар избувна кај селото Соколарци, ќе го гаснат и „ер таркторите“ и хеликоптерот на МВР

avion-pozari-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Пожар избувна на ридот близу Манастирот Св. Ѓорѓија кај село Соколарци, Општина Чешиново Облешево.

Како што информираат од Центарот за управување со кризи, гори трева, грмушки и нискостеблеста деградирана шума.

Три екипи на Територијалната противпожарна единица Кочани итно се упатени на терен, а повикани се и екипи на Доброволното противпожарно друштво Кочани.

Просторот кој го зафаќа пожарот е над 50 хектари и во моментот се движи во правец на селото Рајчице, во дел на непристапен широк шумски појас.

Поради опасност огнот да се приближи кон населено место или да навлезе во високо квалитетна шума во секој момент кон пожарот ќе полетаат трите „ер трактори“ на ДЗС како и еден хеликоптер на МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK