Костадиновска Стојчевска: Утре бесплатен влез во сите музеи низ земјава

музеи
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на музеите – 18 Мај, Министерството со задоволство најавува бесплатен влез во сите музеи низ земјава. Утре ве покануваме да тргнете на волшебно патување низ македонското богато културно наследство и за момент да ги доживеете приказните од нашето минато, напиша министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска на својот фејсбук профил.

Според министерката, Меѓународниот ден на музеите нѐ потсетува на непроценливата улога што ја играат музеите во зачувувањето на нашиот културен идентитет и негувањето чувство на единство.

– Од антички артефакти до современи ремек-дела, нашите музеи чуваат богатства што ќе ве инспирираат. Талкајте низ салите на нашите музеи, учествувајте во изложби кои предизвикуваат размислување и оставете ги приказните на нашите предци да ја пробудат вашата имагинација. Заедно, дозволете да го прославиме Меѓународниот ден на музеите потопувајќи се во магијата што нѐ чека во рамките на нашите музејски ѕидови, пишува Костадиновска Стојчевска на Фејсбук.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK