–>

На Османи не му е гајле за Македонија, тој се грижи за Косово: интервју со Најчевска, која го открива значењето на изјавите на албанските политичари

371505700_1468339433930011_3469871897103488452_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Осврнувајќи се на политиката што се води во државата и на луѓето одговорни за тоа, професорката Мирјана Најчевска во интервју за „Макфакс“ посочува дека кај нас тие што се на власт не се плашат од ништо, а некои од нив, како што вели, алудирајќи на лидерите на двете најголеми политички партии, Мицкоски и Ковачевски, се случајни луѓе, кои во случаен момент дошле на позициите и тоа е многу лошо за Македонија.

За првиот човек на дипломатијата, Бујар Османи, ќе каже дека нему не му е гајле за Македонија.

„Османи се грижи за Косово. Османи гледа како да се искористи ситуацијата на претседателството на Македонија во ОБСЕ за да може да се зајакнат позициите на Косово. Тој се грижи како да се решат проблемите меѓу Косово и Србија, а Македонија му е последен елемент на интерес“, одговара Најчевска.

Професорката со остри критики и за албанскиот политички табор, односно изјавите на Скендер Реџепи и на Таравари.

„Мислам дека тоа е класичен говор на омраза, тоа е кривично дело и треба да се разговара за кривичен прогон на луѓето што се обидуваат да ја искористат оваа ситуација за ширење омраза. Доколку во моментот не застанеме на таквиот вид реторика, ќе дојде до замав на тркалото и ќе влеземе во националистичка лавина“, објаснува таа.

Според неа, зборовите на политичарите од албанската етничка заедница, кои се нацицани со национализам, не значат ништо друго, освен дека тие откриле оти на тој начин може да ги мобилизираат граѓаните од албанската етничка заедница бидејќи не може да понудат ништо друго.

„Секојдневно ги трујат. Гледаме дека урбаната мафија цвета во неверојатни размери, немаат ни Д од демократија во рамките на сопствените партии, владеењето на правото го сведоа на обичен мафијашки рекет. Единствено за кое може да се обединат е веење знаме и продавање националистичка магла. Тие немаат никаква идеја ниту за голема Албанија, тие си нашле алатка и викаат – еј, супер е овој чекан – мавни го телевизорот, работи, мавни го уште еднаш додека не го скршат, па ќе поминат на друг“.

Каква е оценката на Најчевска за владината кампања преку која граѓаните ќе се убедуваат за уставните измени, дали на Европа ѝ одговара изолација, дали собранискиот спикер направи злоупотреба и го прекрши Деловникот, до кога ќе трае неизвесноста во државата и што ќе донесат странските дипломати, во интервју за „Макфакс“ одговара професорката Мирјана Најчевска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK