ДНЕВНИК

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната ќе достигне од 36 до 43 степени. UV=10 Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северенRead More »

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим на сообраќај , при што во должина од 1000 метри (пред НС Миладиновци до НС Миладиновци), сообраќајната лента за принудно запирање и сообраќајната лента за возење ќе бидат затворени, додека сообраќајот ќе се одвива по левата сообраќајна лента за претекнување.

Read More »

(Видео) Нестварна интервенција – Олмо ја одбрани победата на Шпанија во 90.минута

Шпанскиот репрезентативец Дани Олмо има огромна заслуга за победата на Шпанија , поради неверојатната одбрана во 90.минута во финалниот натпревар на Олимпискиот стадион во Берлин. Шпанија четврти пат стана европски првак, откако во финалето ја победи Англија со 2:1. Олмо со глава од гол линината ја изби топката која ја упати Гуеи. Унај Сајмон не можеше да стане, бидејќи претходно

Read More »

Кејн се уште го чека првиот трофеј во кариерата

Капитенот на фудбалската репрезентација на Англија, Хари Кејн, ќе мора да почека на првиот трофеј во кариерата. По 14 години играње професионален фудбал, по 643 одиграни натпревари, Кејн се уште не знае како е да се освои трофеј. Тоа не му успеа ниту во неделата навечер, во финалето на Европското првенство, бидејќи Шпанија победи со 2:1. Минатата сезона се пресели

Read More »

Шенон Доерти пред четири години го одбра фустанот за погреб, а пред смртта распродаде сè што има за да ѝ олесни на мајка си

Актерката Шанен Доерти која почина на 54-годишна возраст, девет години се бореше со рак на дојка. Во својот поткаст таа објасни дека сака да реши многу работи пред да почине за да ја спаси мајка си од дополнително страдање. “Мој приоритет во моментов е мајка ми. Знам дека ќе ѝ биде тешко ако умрам пред неа. Бидејќи ќе ѝ биде

Read More »

Најдобри во Европа: Родри и Јамал

Фудбалерите на Шпанија во финалето на Европското првенство ја победија Англија со резултат 2:1 и со тоа ја освоија шампионската титула. Напаѓачот на Реал Сосиедад, Микел Ојарзабал го постигна решавачкиот гол во 86.минута. Најдобар фудбалер на турнирот (МВП) е Родри, а најдобар млад фудбалер Ламин Јамал. Ојарзабал им ја донесе конечната победа на Шпанците. Ова е четврта шампионска титула за

Read More »

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната ќе достигне од 36 до 43 степени. UV=10 Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен

Read More »

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим на сообраќај , при што во должина од 1000 метри (пред НС Миладиновци до НС Миладиновци), сообраќајната лента за принудно запирање и сообраќајната лента за возење ќе бидат затворени, додека сообраќајот ќе се одвива по левата сообраќајна лента за претекнување.

Read More »

(Видео) Нестварна интервенција – Олмо ја одбрани победата на Шпанија во 90.минута

Шпанскиот репрезентативец Дани Олмо има огромна заслуга за победата на Шпанија , поради неверојатната одбрана во 90.минута во финалниот натпревар на Олимпискиот стадион во Берлин. Шпанија четврти пат стана европски првак, откако во финалето ја победи Англија со 2:1. Олмо со глава од гол линината ја изби топката која ја упати Гуеи. Унај Сајмон не можеше да стане, бидејќи претходно

Read More »

Кејн се уште го чека првиот трофеј во кариерата

Капитенот на фудбалската репрезентација на Англија, Хари Кејн, ќе мора да почека на првиот трофеј во кариерата. По 14 години играње професионален фудбал, по 643 одиграни натпревари, Кејн се уште не знае како е да се освои трофеј. Тоа не му успеа ниту во неделата навечер, во финалето на Европското првенство, бидејќи Шпанија победи со 2:1. Минатата сезона се пресели

Read More »

Шенон Доерти пред четири години го одбра фустанот за погреб, а пред смртта распродаде сè што има за да ѝ олесни на мајка си

Актерката Шанен Доерти која почина на 54-годишна возраст, девет години се бореше со рак на дојка. Во својот поткаст таа објасни дека сака да реши многу работи пред да почине за да ја спаси мајка си од дополнително страдање. “Мој приоритет во моментов е мајка ми. Знам дека ќе ѝ биде тешко ако умрам пред неа. Бидејќи ќе ѝ биде

Read More »

Најдобри во Европа: Родри и Јамал

Фудбалерите на Шпанија во финалето на Европското првенство ја победија Англија со резултат 2:1 и со тоа ја освоија шампионската титула. Напаѓачот на Реал Сосиедад, Микел Ојарзабал го постигна решавачкиот гол во 86.минута. Најдобар фудбалер на турнирот (МВП) е Родри, а најдобар млад фудбалер Ламин Јамал. Ојарзабал им ја донесе конечната победа на Шпанците. Ова е четврта шампионска титула за

Read More »
СЛЕДЕТЕ НЕ...
СЛЕДЕТЕ НЕ...