Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), денеска упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските и граѓанските вредности. „Знам дека многумина се разочарани затоа што нивниот кандидат не победи. Не гледам победници или губитници во …

Continue Reading

Европски ден за заштита на личните податоци: Граѓаните да бидат одговорни кога ги објавуваат своите податоци

– Граѓаните без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат или даваат своите лични податоци, апелираат од Агенцијата за заштита на лични податоци, укажувајќи дека бројот на злоупотреби секоја година се зголемува. – Сите граѓани без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат личните податоци. Често гледаме како заради остварување на права, добивање на …

Continue Reading

Пешак загина во Скопје при удар од возило управувано од 18-годишно момче

– Скопјанецот Ш.Р.(71) загина синоќа, во сообраќајна несреќа, во Скопје, откако на крстосницата од улиците „Кемал Сејфула“, „Александар Урдаревски“ и „Босна и Херцеговина“, во него удрило патничко возило „голф 5“ со скопски регистарски ознаки, управувано од И.Ј.(18) од с.Брест, Скопско, кој исто така, се здобил со повреди. Како што соопшти МВР, сообраќајната несреќа била пријавена вчера во 20:15 часот во …

Continue Reading

Над 100 јавни објекти во Скопје се греат на нафта за домаќинство и мазут   

Празните муабети, декларативните заложби и фрази за загриженост што ги расфрлаат големите партии нема да го решат проблемот со загадувањето на воздухот од кој секоја година прерано губиме луѓе. Ние од Шанса за Центар сме уверени дека нема магично, ниту брзо решение на проблемо со загадениот воздух кој го дишеме. Загадувањето доаѓа од многу страни и потребни се многу пристапи. …

Continue Reading

Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

– Граѓаните на Чешка утрово, на вториот ден од вториот круг на претседателските избори, масовно излегуваат на гласање за да одлучат кој ќе биде новиот лидер на државата. Се предвидува историски рекорден одѕив бидејќи половина од регистрираните 8,25 милиони гласачи веќе излегоа вчера, на првиот ден од гласањето. Тие избираат меѓу поранешниот началник на Генералштабот, а потоа и шеф на …

Continue Reading

Скопје и Софија со повици за достоинствено чествувањето на раѓањето Гоце Делчев на 4 февруари

– Во пресрет на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев, Скопје и Софија уверуваат дека сакаат да дојде до намалување на затегноста во односите, но секоја од страните од своја перспектива гледа на настаните кои доведоа до тоа. За Бугарија „ситуацијата е отидена предалеку“ и не се сфаќа доволно сериозно, Северна Македонија пак, потегот за повлекување на амбасодорот во Софија …

Continue Reading

Осум лица загинаа во напад во синагога во Ерусалим

Осум лица загинаа во пукање во синагога во Ерусалим, а десет се повредени, соопшти денеска израелското Министерство за надворешни работи, јави Си-Ен-Ен. Маген Дејвид Адом од израелската служба за спасување  соопшти дека стрелецот бил неутрализиран на местото на настанот и дека некои од повредените се во критична состојба. Израелската полиција го опиша како „терористички напад“ и рече дека се случил …

Continue Reading

Панел експерти од СЗО почна расправа за евентуално укинување на вонредната состојба во врска со Ковид-19

Меѓународен панел на експерти денеска започна расправа за укинување на вонредната состојба во јавното здравство поради Ковид-19, а Светската здравствена организација (СЗО) треба да ја објави својата одлука најрано во понеделник, велат извори од телото со седиште во Женева, пренесува Хина. На почетокот на состанокот, генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус истакна дека во изминатите осум недели се регистрирани …

Continue Reading

Алијанса за Албанците на седница на претседателството одлучува за преговори со Владата

Претседателството на Алијанса за Албанците во седиштето во Тетово ја започна најавената средба по одлуката минатиот викенд на Централното собрание за формирање на преговарачкиот тим за учеството на партијата во Владата. Од 17 часот заседава ова партиско тело што треба да одлучи за тоа кој ќе учествува во тимот за преговори со Владата. Претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари пред почетокот на …

Continue Reading

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Кремљ денеска соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден го има клучот за завршување на конфликтот во Украина,  со насочување кон Киев, но Вашингтон досега не сакаше да го искористи. -Клучот на режимот во Киев е главно во рацете на Вашингтон, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во Москва, пренесе Хина. „Сега гледаме дека сегашниот шеф на Белата куќа… не сака …

Continue Reading