ЗНАМ доби уште еден мандат и има вкупно шест, а ВМРО-ДПМНЕ се намали за еден и има 58 мандати, ДИК објави нови пресметки

Парламентарните-и-претседателските-избори-ќе-бидат-распишани-денеска.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСпоред последните објавени резултати на ДИК, по преброени 99,6 отсто од гласовите во избирачките места, ВМРО – ДПМНЕ освои 58 мандати во новиот собраниски состав.

Зад неа е Коалицијата на ДУИ со освоени 19 пратенички мандати.

СДСМ на овие избори освои 18 мандати.

Коалицијата Вреди има 13 мандати во Собранието а по шест мандати имаат „Левица“ и партијата ЗНАМ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK