Вучиќ до Силјановска Давкова: Уверен сум дека ќе продолжиме да работиме на зајакнување на врските меѓу Србија и Македонија

Screenshot-2024-05-09-092832.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот претседател Александар Вучиќ и ја честиташе победата на Гордана Силјановска Давкова во вториот круг од претседателските избори во Северна Македонија.

„Им честитам на Гордана Силјановска Давкова за нејзиниот избор за претседател на Северна Македонија и и посакувам успешно да ја извршува одговорната должност што ја презема. Уверен сум дека ќе продолжиме да работиме заедно за зајакнување на врските меѓу Србија и Македонија со цел на напредокот и благосостојбата на нашите народи, како и на просперитетот на целиот регион“, изјави Вучиќ на платформата Икс.

„Многу ми значат вашите честитки“, му одговори Силјановска Давкова на Вучиќ по упатената честитка.

„Вашите искрени честитки ми значат многу претседателе Вучиќ. Очекувам дека ќе продолжиме да работиме на подобрување на одличните македонско-српски односи. Ви благодарам многу претседателе Вучиќ! напиша таа во својот одговор на социјалната мрежа X.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK