Зајкова: Надежта и жедта за доброто, мирот и убавото никогаш не згаснува

Зајкова-Надежта-и-жедта-за-доброто-мирот-и-убавото-никогаш.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенес е Богојавление – Водици, празникот кој потсетува на денот кога Исус Христос се крштеваше во светите води на реката Јордан.
Благородната порака на овој празник е дека сè може одново да се измие, очисти, обнови и повторно да се роди и дека надежта и жедта за доброто, мирот и убавото никогаш не згаснува, рече лидерката на Либерално демократската партија Моника Зајкова од Бигорскиот манастир.

– Токму затоа, прославувајќи го овој голем празник, кога водата во реките тече и станува света, да биде силата која ќе не обедини како граѓани, како соседи, пријатели и соработници. Заедно да се сплотиме и да чекориме кон целта Македонија да оди напред. Да стане полноправна членка на европското семејство на народи. Да бидеме одговорни политичари, одговорни граѓани и да ги надминеме предизвиците што ги носи иднината за да обезбедиме мир, напредок и благосостојба за граѓаните, додаде Зајкова.

Таа денеска присуствуваше и на положувањето на светиот крст во водите на реката Радика.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK