ВРЕДИ: Бујар Османи е супермајстор на корупцијата во оваа држава

bujar-osmani.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКоалицијата Вреди ја потсетува јавноста дека Бујар Османи, како министер за здравство во Владата на Никола Груевски, во 2008 – 2011 година, беше обвинет во судскиот процес „Пациент“, каде што е осомничен за корупција и фаворизирање во јавните набавки на бугарска компанија од Благоевград, на која, како што велат, ѝ дал 6,5 милиони евра.

„Но, Бујар Османи никогаш не ја заборавил оваа навика на корупција со тендери. Така, Бујар Османи, додека бил во должноста на претседавањето со ОБСЕ, на компанијата донатор на ДУИ, ‘Евровиа’ ѝ дал тендер вреден 1,8 милиони евра, а исто така, за овој самит Бујар Османи има спроведено уште еден тендер за возила со цена десет пати повисока, со што на компанијата ‘ABC RENT A CAR’ ѝ дал 1 милион евра. За чудење, оваа компанија континуирано добива тендери во последните три години од Бујар Османи. Како да не беа доволни само овие, Бујар Османи ѝ доделил два тендера од 150.000 евра на компанијата ‘Арбериа’, која е донатор на ДУИ“, се наведува во соопштението од Вреди.

Оттаму додаваат дека капакот на целата корупција на Бујар Османи е тендерот за компанијата „Еуроинвест медиу“ од Зајас на Али Ахмети, на која Бујар Османи наводно ѝ дал тендер од 800.000 евра.

„Ова е кандидатот на Европскиот фронт, кој глуми дека се бори против Русија и ја штити Европа, а единственото нешто со кое треба да се гордее е корупцијата. Како и да е, нему и на неговата партија им останаа уште неколку дена до исклучување од сцената, за да го отворат патот на проевропската и некоруптивната опција. Затоа, Вреди!“, порачаа од Коалицијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK