(Видео) Паднати дрва, скинати проводници, поплавени куќи по невремето во Скопската котлина

Screenshot-2024-06-27-191521-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКако резултат на силното невреме што ја зафати Скопската котлина во попладневните часови, преку eдинствениот број за итни повици 112 во ЦУК, биле добиени пријави и известувања за причинети штети.

Жители на Бутел преку видео ја опишуваат состојбата по невремето во оваа скопска општина.

Според ЦУК на бројот за итни повици биле добиени пријави за паднати и навалени дрва, како и скршени гранки, скинати проводници, навалени бандери и други проблеми со електрични, интернет и телефонски кабли.

Имало пријави за поплавени куќи, поплавени подрумски простории и гаражи, поплавени улици, проблеми во снабдувањето со електрична енергија, оштетени покриви, скршени стакла и откачени лимови и олуци од куќи и згради, оштетени патнички моторни возила, паднати огради, блокирани улици и слични случаи предизвикани од невремето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK