(Видео) Ковачевски: Не оставивме никого сам во време на криза, но тоа не е доволно, мора да направиме повеќе за граѓаните

Заедничка-прес-конференција-Ковачевски-Шидер-3.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСДСМ е седум години на власт, и во време на криза како вистински социјалдемократи бевме рамо до рамо со граѓаните, никој не беше оставен сам, порача претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачавески, на денешната заедничка прес-конференција со европратеникот Андреас Шидер.

Ковачевски потренцираше дека во изминатите седум години, Владите предводени од СДСМ, и покрај тоа што работеа во услови на тешки кризи, како што беа ковид кризата, економската и енергетската криза, направија многу работи во интерес на граѓаните и државата, и се преземаа правилни мерки за справување со предизвиците.

„Сѐ се тоа вонредни услови за работа, но, ние како вистински социјалдемократи, целиот тој период бевме рамо до рамо со граѓаните, не оставивме никого сам. Вративме 2,6 милијарди евра назад кај граѓаните во форма на поддршка за да полесно ги пребродат кризите. Во тој период обезбедивме нови вработувања,ј ја намаливме невработеноста од 25% во 2016 година на 12% колку што е денес. Направивме сѐ за земјата да биде препознаена од странските инвеститори за посакувана дестинација, за да имаме рекордни странски директни инвестиции, кои минатата година достигнаа ниво од над 750 милиони евра, споредено со 2016 година кога беа само 350 милиони евра“, рече Ковачевски.

При тоа Ковачевски посочи дека Владата предводена од СДСМ, успеа да реализира во изминатите 7 години голем број од плановите и од програмите што беа планирани, но дека има уште многу работа до исполнување на очекувањата на граѓаните.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK