Сириски новинар тврди: ликвидиран терорист кој од Македонија дошол во Сирија за да се бори

Сириски-новинар-тврди-ликвидиран-терорист-кој-од-Македонија-дошол-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТерористот Абдул Рахман Беља, попознат како Калед ал-Албани, водачот на албанската терористичка група која се бори против сириската армија, е убиен во северна Сирија.

Според сирискиот новинар Мохамед Даба, тој бил убиен од снајпер на сириската арапска армија во провинцијата Идлиб.

„Снајперистот на сириската арапска армија го фати терористот (Абдул Рахман Бела) со прекар Калед Ал-Албани, кој е воен командант во таканаречената терористичка организација „Албанска група“ која е присутна на фронтот против сириската армија на фронтовите на северна Латакија. Терористот Абдул Рахман Бела потекнува од Македонија, а во Сирија дојде во 2013 година. Тој може да се види на неодамнешната фотографија десно до саудискиот терорист Муслех Ал-Олаани во селото Идлиб. рече Даба на платформата „Икс“.

Тој сподели уште неколку фотографии од Ал Албани.

„Првата слика датира од почетокот на 2013 година кога дошол во Сирија преку Турција за да бара слобода од „режимот“ затоа што некој му рекол дека неговиот 70-годишен прапрадедо, пред 7.000 години можеби бил Сириец!! Втората фотографија датира од 2014 година со терористот Иса Ал-Албани, кој беше убиен во претходните битки против сириската армија“, вели Даба.

Албанската група е терористичка организација основана од терористиот Абу Катада ал-Албани во 2013 година. Тој се борел под знамето на ИСИС, а потоа дезертирал од него кога терористичката организација почнала да се распаѓа, а потоа пребегнал кај оперативецот Хајат Тахрир ал Шама, исламистичка група која е создадена со „ребрендирање“ на Ал Нусра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK