Силјановска-Давкова пред пратениците: Време е за единство, ќе бидам претседателка и на левите и на десните

davkova1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСилјановска Давкова претпаднево во Собранието даде свечена заклетва дека дека функцијата ќе ја извршува совесно и одговорно, дека ќе ги почитува Уставот и законите и дека ќе ги штити независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, без притоа, да употреби Северна во името на државата.

Давкова по заклетвата се обрати пред пратениците, а говорот во најголем дел им го посвети на жените.

Новата претседателка на почетокот кажа дека нејзините зборови се во битка со емоциите, и не можела да замисли дека ќе ја добие довербата на повеќе од 500.000 гласачи, а единствениот кој тврдел дека ќе дојде до таков резултат бил првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кому му се заблагодари што верувал во неа.

Сепак, како што истакна Силјановска, таа ќе ја оправда довербата, но не заради одговорност или долг кон партија или политика. Вети дека ќе биде претседателка и на левата и на десната страна во парламентот и на сите граѓани и нема да прави разлика помеѓу нив по било која основа.

„Време е за единство. Единствното може да значи и женска филозофија, женска автентичност. Како жени, умееме да се грижиме не само за себе, туку пред се’ за сите останати. Првите честитки стигнаа од жени. Имавм прекрасен женски разговор со претседателката на Словенија. Роденденот го поминав со амбасадорката на САД, исто во еден женски разговор. Тоа се нешта кои ќе ги носам со себе“, рече Силјановска-Давкова.

Најави дека во нејзиниот мандат, кога ќе предлага членови на судски совет и уставен суд, ќе трга од стручноста и компетентноста.

Рече и дека жените се на функции каде се ценат стручноста и компетентноста, но за жал ги нема во политиката, каде досега сме немале жена премиерка, жена претседателка, или претседателка на законодавниот дом.

„На Западен Балкан се’ уште е жив патријархатот. Силните жени на поинаков начин можат да ги решаваат проблемите. Цврсто верувам во тоа. Оваа држава, не ја бранеле или не ја имаме само благодарение на комитите, туку и комитките, не само партизаните, туку и партизанските. Многу храбри и умни жени сме виделе во овој парламент,но се чудев зошто немаме жена на оваа функција. Ќе го пробивам патот. Насекаде гледам многу умни, посветени жени, кои ќе ги носам во срцето“, рече Давкова.

Таа во обраќањето рече и дека зад сите успешни жени стојат прекрасни мажи како нејзиниот сопруг, а ги спомена и волонтерките и волонтерите кои работеле со неа во кампањата.

„Моето мото е не опкружувајте се со обожавателки, туку со критичарки“, рече таа.

Наглси дека во нејзиниот тим, како и програмата отпечатена на сите јазици имало Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, а таков ќе биде и нејзиниот кабинет. Сепак, како што рече Давкова, првиот и основен критерум за неа се стручноста и комптентноста, а потоа припадноста.

„Ние мораме не само да ја феминизираме политиката, туку и да им помогнеме на мажите да сфатат дека не смееме да се откажуваме. Треба да го следиме ритамот на природата, таа е совршен креатор. Не го знам точно соодносот на мажите и жените во слендиот парламентарен состав, но сакам да направиме чекор напред од оние 42 проценти. Иамло тука прекрасни моменти, имало и судири. Но, ние жените тука и во клубот на пратеничките и кога одевме надвор умеевме да ја претставиме Македонија како умна, стамена, достоинствена жена. Не служајно држава, политика, демократија и Македонија се во женски род. Помогнете им пратеници – витези на жените да го изразат тоа што го имаат, а не можеле досега. Сите вие ќе бидете горди на Македонија, како што јас сум на мојот народ“, рече Давкова.

Давкова го спомена и експремиерот од редовите на СДСМ, Димитар Ковачевски, дека се одважил да и’ се јави, наместо само да и упати честитка преку „Фејсбук“ и дека разговарале, а потоа додаде дека со жените ќе се менуваат и мажите политичари.

Од пратениците побара да имаат разбирање за нејзината меритократија во надворешната политика, разбирање за потребата од владеењето на правото, или, пак, нејзините евентуални вета.

По нејзиното обраќање, седницата беше завршена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK