Почнува силен топлотен бран, Македонија следната недела ќе се „вари“ на плус 40

Heat-cooling-summer-temperature-city-Thinkstock.original.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСе враќа многу топлото време во Македонија.

Според последните информации од Управата за хидрометеоролошки работи, највисоката измеренa температурa во 14 часот е 34°C во Демир Капија и Дојран.

Следува период на претежно сончево и многу топло време, со пораст на дневната температура која насекаде ќе биде над 30, а наместа ќе достигнува 40 степени, информира УХМР.

Мерки за лична заштита
– Да не се излегува директно на сонце во најтоплиот дел од денот
– Облеката треба да биде лесна и со светла боја
– Пиење поголема количина течности во текот на денот, без разлика на нивото на физичка активност
– Доколку се работи за повозрасна популација или за невработени, потешките домашни работи треба да се вршат во постудената половина од денот (наутро, навечер)
– Посебно внимание треба да се посвети на одржувањето на личната хигиена, а потоа и на хигиенските услови при миењето на овошјето и зеленчукот, како и на самата подготовка на храната

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK