–>

Невреме со град во Делчево и околината

nevreme delcevo
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Невреме со пороен дожд, врнежи од град и грмежи попладнево ги зафати Делчево и околните населени места. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории и предизвика потешкотии во одвивањето на сообраќајот.

Врнежите од град со големина на лешник оштетија дел од раноградинарските култури, а настрадаа и дел од овошните насади.

Од Општина Дечлево апелираа до граѓаните да пријават евентуални штети, а оттаму дополнително најавија информација за првичните штети настанати од невремето.

Поради невремето, во дел од делчевските населби во прекин е снабдувањето со електрична енергија.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека екипи од ТППЕ Делчево се излезени на терен и интервенираат со две возила и петмина пожарникари, заедно со екипи на јавното комунално претпријатие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK