–>

МВР: Полициските хеликоптери исфрлија над 13 тони вода, локализиран пожарот во општина Сопиште

МВР-Полициските-хеликоптери-исфрлија-над-13-тони-вода-локализиран-пожарот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од Центарот за управување со кризи за гасење на пожар меѓу селата Долно Соње и Добри Дол во општина Сопиште, ги упати двата хеликоптера Бел-412 и Бел-212 во координирано постапување со пожарникарите од Територијалната противпожарна единица, информираат од МВР.

„Во пожарот кој беше пријавен околу 13.50 часот, а настана на м.в Блатоица, беше опожарена нискостеблеста и високостеблеста шума на површина од околу 20 хектари, веќе е локализиран, а двата полициски хеликоптери при гаснењето исфрлија над 13 тони вода и помогнаа во неговото локализирање“, соопшти полицијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK