Македонија пред силен топлотен удар, УХМР издаде предупредување

TOPLOTEN-BRAN.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради повеќедневно присуство на постабилна воздушна маса во следниот период времето ќе биде натпросечно топло и претежно сончево, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Во следните денови ќе има со мала до умерена локална облачност, а во попладневните часови и особено во понеделник ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Од почетокот на следната работна седмица дневната температура насекаде ќе биде над 30 степени, а во средината на неделата наместа во југоисточните делови ќе достигнува 40 степени, велат од УХМР.

Во Скопје и регионот, ќе биде многу топло и претежно сончево. Услови за краткотрајна нестабилност има особено во понеделник, а најтопло се очекува на средината од следната недела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK