Лога: Непочитувањето на уставното име на државата ја прави ништовна заклетвата на Силјановска

337507695_609312857743460_2199888737123568459_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНепочитувањето на уставното име на државата ја прави ништовна заклетвата на Гордана Силјановска-Давкова, реагира министерот за правда, Кренар Лога.

„Или повторување на постапката или функцијата претседател на државата треба да ја преземе Јован Митревски (претседател на собрание), како В.Д.“, порача Лога.

Гордана Силјановска-Давкова денес положи заклетва во Собранието за претседател на државата без да употреби Северна Македонија, по што грчката амбасадорка ја напушти пленарната сала во знак на протест.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK