Ковачевски го повика Милошоски да не го блокира законот за рестриктивни мерки откако на црна листа на САД се најдоа Јакимовски и Јанева

Kovacevski-Jakimovski-janeva.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОдлуката да ги стават на црна листа градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски и поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, САД ја носат врз основа на информации со кои располагаат, смета експремиерот Димитар Ковачевски. Тој денес јавно го повика патеникот Антонијо Милошоски да не го блокира предложениот закон за рестриктивни мерки со кој лицата од црните листи на земјите кои ни се стратешки партнери ќе може да бидат процесирани преку домашното законодавство.

„Се работи за одлука која ја носат американските институции врз основа на информации со кои тие располагаат. Со оглед на тоа што САД се наш стратешки партнер исто како и Европската Унија и Обединетите нации Владата подготви закон за рестриктивни мерки. Поднесен е до Собранието. Го повикуваме пратеникот Антонијо Милошски и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ да не го блокираат законот и да го пуштат во собраниска процедура. Очигледно е дека тој од некаква причина го блокира тој закон да не биде ставен на комисиска расправа и да не биде донесен. Доколку не планираат да го стават тогаш треба да кажат од кои причини тој закон не сакаат да биде донесен во Собранието“, рече Ковачевски.

Неговата партија вчера и преку соопштение до медиумите го повика Милошоски, кој е претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието, да го стави на дневен ред предложениот закон и да го поддржат за да биде изгласан.

СДСМ јавно побара поддршка за предложениот закон за рестриктивни мерки откога Стејт департментот вчера соопшти дека на црна листа се ставени Јакимовски и Јанева. Јакимовски оти како градоначалник бил вмешан во коруптивни дејствија, користење на положбата за мешање и попречување на урбаното планирање, набавки во негова корист и во корист на неговите соработници, а Јанева, оти е вмешана во коруптивни дела, вклучително и користење на нејзиното политичко влијание и службена моќ за лична корист.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK