–>

Канадската министерка за надворешни работи во посета на Скопје

melani-dzoli.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли, денеска ќе престојува на работна посета на Северна Македонија, при што ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Во фокусот на разговорите ќе бидат билатералните односи во рамките на стратешкото партнерство меѓу двете земји, сојузништвото во рамките на НАТО, предизвиците на претседавање на земјата со ОБСЕ, како и другите актуелности од областа на надворешната политика.

За време престојот во Скопје, Жоли ќе оствари средби и со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, како и со министерката за одбрана, Славјанка Петровска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK