Ја запалил куќата, па скокнал во базен и загинал, ЦУК со детали за пожар во село Косевица

78-годишен-маж-загина-во-пожар-во-својот-дом-во-Тетово.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРегионалниот ЦУК Штип извести дека има една човечка жртва при пожар на куќа во село Косевица, во месноста „Реката“.

Пожарникарите од Територијалната противпожарна единица Македонска Каменица денеска во периодот од 07.20 часот до 10.35 часот интервенирале на пожар на запалена куќа во село Косевица, во месноста „Реката“. Интервенирано е со две протипожарни возила. Материјалната штета, според неофицијалните информации, била голема, велат од ЦУК.

Како што соопшти Центарот за управување со кризи, причина за пожарот е намерно палење на куќата од страна на жртвата, што била во негова сопственост.

„Според првичните информации од терен, жртвата по палењето на куќата, и самата зафатена од пожарот се фрлила во базен во којшто и починала. Точната причина за смртта ќе се знае по истрагата. Моментално, на лице место, се врши увид од страна на надлежни органи и институции“, додаваат од ЦУК.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK