Ескобар, Агелер и други американски дипломати со честитка за Денот на македонскиот јазик

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер и други американски дипломати денеска преку видео порака упатија честитка по повод Денот на македонскиот јазик – 5 Мај.– Честит Ден на македонскиот јазик! Дали знаете дека некои американски дипломати учат македонски јазик пред да дојдат во Скопје? По повод овој ден, ги замоливме нашите колеги и волонтерите на Мировниот корпус на САД да кажат неколку македонски поговорки по нивен избор. Еве што избраа, пишува во пораката објавена на ФБ на Амбасадата на САД.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK