–>

Царинска управа: Запленети четири златни алки со вредност од 586 илјади денари

Царинска-управа-Запленети-четири-златни-алки-со-вредност-од-586.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗапленети се четири златни алки вредни 586.224 денари со вкупна тежина од 77,5 грама, откако истите се пронајдени во женска чанта при детална контрола на патничко возило на граничен премин Богородица на влез во државата. Патничката која патувала како совозач не ги пријавила алките кај царинските органи, извести Царинската управа.

– Имено таа заедно со возачот и уште четири лица на влез во државата на прашањето дали имаат нешто да пријават одговориле дека немаат ништо, велат од Царинската управа.

Против лицето е поднесена кривична пријава поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење“ казниво по член 278 од кривичниот законик.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK