Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

117844562_311586373531373_9133237713890456582_n-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа Кирил и Методиј.

„Секој народ ги постави темелите на својот мајчин пишан јазик со неуморната работа на многу мисионери кои го запечатија неговото вечно постоење.

Универзалниот јазик на народите е знаењето, единствениот пат кон напредокот, затоа на сите мои сограѓани од македонската заедница им го честитам 24 мај – денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Секој ден да размислуваме за пожртвуваноста на сите образовни мисионери и да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување на сите идентитетски вредности“, пишува Ахмети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK