42,32 отсто од граѓаните гласале на претседателските избори до 17 часот, соопшти ДИК

Хелсиншки-комитет-за-човекови-права-Владата-и-ДИК-сториле-директна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДо 17 часот до ДИК биле пристигнати податоци за излезност на гласачите за претседателските избори од 2.040 избирачки места, од вкупно запишани 1.069. 029 гласачи.

На овие избирачки места гласале 452.412 гласачи односно 42,32 отсто.

Најголемата излезност за претседателските избори според ДИК, има во Новаци со 66,47 проценти, а најмала излезност има во Липково со 6,48 проценти.

Споредено со вториот круг на претседателските избори во 2019 година, има зголемување на излезноста од 7,19 проценти, рече претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Споредено со првиот круг на претседателските избори 2024 година има зголемување од 0,01 процент, додаде тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK