Зеленски доби забрана за говор на Евровизија

eurovision
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да смее да се обрати на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија бидејќи Европската радиодифузна унија (ЕБУ) смета дека тоа би го политизирало настанот.Организаторите го одбија барањето на Зеленски да зборува на последната вечер на панконтиненталниот музички натпревар во сабота. Во видео обраќање се очекуваше тој да го повика светот да ја продолжи својата поддршка за борбата на Украина против Русија.
Европската радиодифузна унија објави дека дозволувањето на Зеленски да зборува ќе ја поткопа „неполитичката природа на настанот“.

Тие посочуваат дека барањето на Зеленски да и се обрати на публиката на Евровизија „за жал не може да биде одобрено бидејќи тоа би било спротивно на правилата на настанот“.

Основан во 1956 година за да помогне во обединувањето на континентот опустошен од Втората светска војна, Евросонг има за цел да ги раздвои попот и политиката.  Политички текстови, знаци и симболи се забранети.

На Русија и беше забрането да учествува на натпреварот откако започна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Иако Украина победи на минатогодишниот Евросонг, што значи дека треба да биде домаќин на концертот, натпреварот се одржува во Велика Британија.

Дела од 26 земји ќе се натпреваруваат во финалето во живо во сабота во Ливерпул Арена, чиј домаќин е украинската пејачка Јулија Санина. На него ќе настапат минатогодишниот победник на Евровизија, оркестарот Калуша и други украински изведувачи, а пред секој настап ќе се прикажуваат слики од Украина.

„Веруваме дека ова е најдобриот начин да се прослави победата на Украина на Евровизија и да се покаже дека музиката не обединува во овие тешки времиња“, соопшти ЕБУ.

Извор: n1info.hr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK