Северина го прослави роденденот, а проговори со емотивна порака: „Се соочив со тешки факти“

severina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПејачката Северина Вучковиќ го прослави својот 52 роденден.

Северина Вучковиќ го прослави својот роденден во кругот на најблиските пријатели, а овој ден и го збогатија и честитките од бројни пријатели, колеги, соработници и членови на семејството.

По тој повод, Северина се огласи на својот Инстаграм профил каде објави серија фотографии со емотивна порака до сите кои ја следат.

„Сакам да славам родендени, било мој или туѓ. Прославувањето на мојот роденден за мене е славење на животот што ми беше даден како подарок. Подарок кој кога ќе го добиете има три опции. Можете да уживате во него и да го прилагодите по ваш вкус и да го исполните сиот свој потенцијал, божји дар и мисија. Или подарете го некому да ви го организира, но по неговите правила. Или водата нека го носи. Не ми се допаднаа другите две опции, иако не е дека немало обиди.

Го избрав првото, си го прилагодив по мој стил и уживам секој ден, без разлика на околностите и предизвиците што ме спречуваат, ме влечат за ракави, ги истегнувам нозете, ги вежбам моите способности и ги тестирам нервите. Ти даваат тестови кои треба да ги решиш, а животот секоја година ти дава последна оценка. Тоа е она што ве издвојува.

Од мене зависи дали ќе престанам или ќе продолжам да го живеам животот во потполност, без оглед на различните околности и тешките предизвици. Дали ќе ја тргнам раката што ми го влече ракавот и ќе чекорам напред во убавината на живеењето.

Престанав да чекам животот да биде лесен, престанав да чекам некој да ме спаси. Се соочив со тешки факти и поради тоа имам неверојатен живот. За што сум благодарна и кој од ден на ден ме учи дека сите лекции што ми ги дал, без разлика дали се лоши или добри, не се ништо друго освен одлично училиште од кое можам да израснам како личност и со тоа што ќе растам мирно и љубопитно прифаќам понатамошни лекции кои тој ги носи.

Со нетрпение ги очекувам, како и на овој ден кога се родив и кој постојано ме потсетува на тоа колку е скапоцен животот. Среќна сум што работам работа што ги прави другите среќни, бидејќи токму за тоа сум создадена – да се насмевнувам од тага, да им помагам на другите и да им го направам животот што е можно поубав. Им благодарам на моето семејство и на моите пријатели за нивната безрезервна поддршка и во време на славење и во време на тага. Тоа е опасна војска. Можеби премногу зборувам, но ова се тие денови. Ви благодарам на сите за многуте честитки. Ве сакам“, заклучи Северина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK