Победникот на Евровизија, Немо во Цирих пречекан како херој: „Ми покажаа колку е да се биде убаво во заедницата“

г-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПобедникот на Евровизија, Немо, во неделата беше преплавен од стотици обожаватели при пристигнувањето на аеродромот во Цирих во Швајцарија.

Швајцарската ѕвезда (24) стана првиот небинарен победник на натпреварот во саботата, откако со нивната песна The Code освоија 365 поени со жирито и 226 од јавноста за вкупно 591.

Беше пречекан со овации и аплаузи кога се врати дома, а навивачите беа видени како веат знамиња и транспаренти и го скандираат името на Немо.

Немо објави дека не е бинарен во ноември и ја откри нивната песна The Code  и се надеваше дека луѓето ќе застанат во одбрана на „целата LGBTQIA+ заедница“ со појавување на натпреварот.

Немо заедно со тимот блескаа додека излегоа пред толпата поддржувачи, пред да брзаат директно да позираат за селфи и да потпишат автограми.

На прес-конференција подоцна истиот ден, Немо го нарече нивното добредојде на аеродромот „исклучително убаво“ и призна: „Ми покажаа колку е да се биде убаво во заедницата“

Музичарот, исто така, гордо држеше небинарно знаме и се фотографираше пред моќните транспаренти направени од обожавателите на кои пишуваше:  „Ние постоиме, инсистираме, опстојуваме“.

Нивната радост поради држењето на знамето доаѓа откако тие се огласија на Евровизија затоа што не им дозволија на публиката да носи небинарни знамиња во арената во Малме, Шведска.

Натпреварот за песна долго време се поврзува со ЛГБТК заедницата, при што осум од овогодинешните изведувачи се дел од заедницата, а тројца се идентификуваат како небинарни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK