Нов светски рекорд: Професор поминал 74 дена под море, се уште не планира да излезе

prof pod more
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Американскиот професор го собори светскиот рекорд за најдолго време поминато под вода.

Џозеф Дитури помина повеќе од 74 дена на дното на лагуната длабока 9 метри во Ки Ларго, Флорида, пишува Би-Би-Си.

И тој не планира да престане. Во неделата тој рече дека ќе остане во подводната кабина најмалку 100 дена.

„Љубопитноста за откривање ме донесе овде. „Мојата цел од првиот ден беше да ги инспирирам генерациите што доаѓаат, да интервјуирам научници кои го проучуваат животот под морето и да научат како функционира човечкото тело во екстремни средини“, рече тој.

Претходниот светски рекорд по бројот на денови поминати под вода под атмосферски притисок (73 дена) беше поставен од двајца професори во 2014 година, во истата подводна кабина „Ки Ларго“.

За разлика од подморницата, таквата кабина не користи технологија за прилагодување на зголемениот подводен притисок.

Професорот Дитури – со прекар Др. Длабоко море – го започна своето патување на 1 март во Jules’ Undersea Lodge, мала соба сместена на дното на лагуната во Флорида Кис. Името го добила по Жил Верн, авторот на познатата научно-фантастична книга 20.000 лиги под морето.

За проектот наречен Проект Нептун 100, професор од Универзитетот во Јужна Флорида проучува како човечкото тело реагира на долготрајна изложеност на екстремен притисок.

Истражувачите го проучуваат здравјето на 55-годишникот, како и психолошките ефекти од толку долгата изолација и затворање, со спроведување на серија медицински тестови.

Но, времето поминато под вода не го спречи да ги извршува учителските должности. Професорот Дитури – кој исто така служеше во морнарицата 28 години – предава биомедицинско инженерство онлајн со полно работно време на Универзитетот во Јужна Каролина.

Професорот се буди во 05:00 секој ден за да вежба. Тој останува сит со тоа што наводно јаде оброци богати со протеини како јајца и лосос кои може да ги загрее во микробранова печка. Тој откри и дека најмногу му недостасува сонцето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK