„Мојата слика вреди милијарда“: вештачка интелигенција создаде рап-песна на Трамп

за-Трамп.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмерикански рапер познат по уметничкото име Hi-Rez го генерира гласот на Доналд Трамп со помош на вештачка интелигенција и на „Ај-тјунс“ објави песна со наслов First Day Out.

Минатата недела Трамп беше уапсен и, снимена е неговата историска полициска фотографија.

Како што обично се случува со сите т.н. магсхотови, фотографијата брзо се рашири на социјалните мрежи, беа создадени многу мемиња, а раперот користел вештачка интелигенција за да го создаде гласот на Трамп во песната и ја објави на платформите.

First Day Out скокна на второто место на топ 40 американски хип-хоп песни на „Ај-тјунс“. Пред неа е само раперката Доџа Кет со Paint The Town Red.

Во дигитална имитација на поранешниот претседател, Хај-Рез замислува како се чувствувал Трамп по апсењето, а потоа и по ослободувањето со кауција. „Надвор со кауција… нема да ја видам внатрешноста на ќелијата…“, е дел од текстот на песната.

Хај-Рез не пропушти прилика да го спомне медиумскиот лудило околу ‘магшотот’ на Трамп. „Овие обвинители се глупираат / мојата слика вреди милијарда / продадов стока и заработив милион“, се наведува во песната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK