Мадона: Никој не сакаше да ми каже дека мајка ми умира, само ја гледав како се распаѓа

madona.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМадона и оддаде почит на својата мајка, која почина на 30-годишна возраст по битка со ракот на дојката, со емотивна објава за Денот на мајката.

Поп ѕвездата на Инстаграм се присети каква била битката на нејзината мајка со ракот кога била дете.

View this post on Instagram

A post shared by Madonna (@madonna)

„Стоев на сцената гледајќи во прекрасното лице на мајка ми 81 настап по ред. Секогаш се прашував што мисли додека ми мавташе од прозорецот на болницата“, напиша Мадона, осврнувајќи се на нејзината концертна турнеја Celebration, во која и одаде почит на нејзината мајка.

„Влегов во автомобилот и ја затворив вратата, не знаејќи дека е последен пат да ја видам. Никој не ми кажа дека мајка ми умира… Само ја гледав како мистериозно се распаѓа и потоа исчезна и немаше објаснување освен дека заспа“, напиша пејачката.

Мајката на Мадона, која го носи истото име како нејзината позната ќерка, починала во 1963 година, кога поп иконата имала 5 години. Во интервју за Тајм во 1985 година, Мадона рече дека се сеќава на нејзината мајка „како ангелска личност која простува и никогаш не жали“ и која се обидела да ги заштити своите деца од суровата реалност на нејзината болест.

„Се сеќавам и дека знаев дека долго време има рак на дојка, па беше многу слаба, но продолжи и ги правеше работите што требаше да ги прави“, изјави Мадона за Тајм. Смртта на нејзината мајка имаше големо влијание врз неа, што резултираше со „комплекс“ што ја натера да бара внимание, рече таа во интервју за Ролинг Стоун во 1991 година.

„Таа замина, па јас ја свртев мојата потреба кон светот и реков: „Во ред, немам мајка да ме сака, тогаш ќе го натерам светот да ме сака“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK