Евровизискиот трофеј го освои Швајцарија, Хрватска втора

nemo.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШвајцарскиот претставник Немо со песната „The Code“ освои 591 поен, најмногу поради гласовите на жирито.

На второто место е Хрватска со 547 бодови. Третото место го зазеде Украина со 453 поени. Најлоша беше Норвешка, која беше на самиот крај со 16 поени, пред Австрија и Словенија со 24, односно 27 поени.

Речиси сите жирија на швајцарскиот претставник му дадоа 12 поени, но Хрватска имаше најмногу поени од телевотингот, но недоволно за да го престигне. Хрватска од стручното жири имаше само две дванаесетки и тоа од Кипар и Србија.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK