–>

Приведени две лица од Индија поради лажни дозволи за престој

Приведени-две-лица-од-Индија-поради-лажни-дозволи-за-престој.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа 20.10.2023 во 09.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром“ – Скопје, на влез во државата, при извршени проверки на Б.А.С.(28) и Н.Б.(40), двајцата од Индија, било констатирано дека кипарските дозволи за престој што ги дале на увид биле фалсификувани.

По извршен преглед кај нив биле пронајдени дополнителни две кипарски дозволи со измината важност. Со нив бил извршен службен разговор во кој изјавиле дека дозволите ги купиле од лице во Р.Турција за сума од 1.900 евра. Двете лица биле приведени од полициски службеници и по насока од Јавен обвинител биле пренесени во Прифатниот центар за странци за понатамошна постапка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK