–>

Уапсена косовска државјанка – со мало дете и лажни пасоши сакала да замине од државата

Уапсена-косовска-државјанка-–-со-мало-дете-и-лажни-пасоши.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска (21.10.2023) во 03.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен aеродром“ – Скопје, на излез од државата, при извршена контрола на А.С.(25) од Р.Косово, која била со малолетно лице, таа на увид дала словенечки патни исправи за кои било утврдено дека биле фалсификувани.

При извршен преглед кај неа биле пронајдени две косовски патни исправи и една косовска лична карта со нивните вистински податоци. Со неа бил извршен службен разговор во кој изјавила дека словенечките патни исправи ги купила од едно лице во Косово за сума од 10.000 евра.

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на исправа“, таа била лишена од слобода и предадена на полициски службеници за понатамошна постапка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK