–>

Кривични против тројца италијански и еден албански државјанин за незаконит лов на Шар Планина

puska1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 37-годишниот Б.Џ., 56-годишниот Д.Л.А. и 19-годишниот Д.Л.Р., сите од Италија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „незаконит лов“ и против 60-годишниот А.Н. од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“, извести МВР.

– На 12.12.2022, првите тројца пријавени биле затекнати како се движат во теренско возило со италијански национални ознаки на патот над с.Ѓурѓевиште кој води кон каналот Шарски води. Притоа, во возилото биле затекнати три ловечки кучиња, а биле пронајдени и одземени две ловечки пушки и муниција и било констатирано дека се работи за незаконит лов на територијата на националниот парк, во што им помогнал четвртопријавениот во својство на локален водич, соопшти МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK