–>

Казнети над 260 возачи во Скопје

policija-soo-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

На територија на град Скопје изречени се вкупно 263 мерки при контролите на полицијата во областа на сообраќајот.

Меѓу нив, за возење повеќе од дозволената брзина изречени се 99 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, 11 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл. Изречени се три мерки за минување на затворен сигнал – црвено светло, 15 санкции за користење на мобилен телефон при возење, три мерки за некористење на сигурносен појас…

„Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта“, велат од МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK